Essays
Aus dem Serbokroatischen (Bosnischen) von Milan Vogel
88 Seiten, Fadenheftung, Englischbroschur
 
ZUM BUCH
To je pretresljiva in silovita izpoved avtorja, ki se je po dolgih mesecih zivljenja v okupiranem Sarajevu umaknil v avstrijski eksil. V nebo vpijoca bolecina Sarajeva kot krvave zrtve „novega balkanskega reda“ je tukaj izpisana v lirski, zgodovinsko informativni in dnevnisko osebni govorici, v kateri mehko srce sarajevskega nacina zivljenja pride do izraza v obliki informativnega pricevanja o kulturi, ki izginja pred ocmi vsega sveta: ta „memento“ opozarja na mnogovrstnost kultur, ki so zivele v tem mestu nasprotij, ki prav zato, ker zdruzuje, tako zelo moti barbare, ki locujejo. Ta bosanski pisatelj in gledaliski kritik pise z grenko zavestjo, da Sarajeva, kot ga poznamo, ne bo vec, sarajevcani pa bojo njegovo podobo nosili v srcu: po Karahasanovi zaslugi je ta podoba zdaj blizja tudi nam.

„…nekoc bratska armada je s svojim delom dosegla, da so nastale knjige, kot je ‚Dnevnik selitve,‘ ki ga je bosanski kulturnik napisal potem, ko je oblegano mesto zapustil“
Republika.
Dzevad Karahasan, geboren 1953, lebte und arbeitete als Schriftsteller und Theaterkritiker in Sarajevo. Chefredakteur der Zeitschrift für Literatur und Kritik Izraz (Ausdruck), Dozent an der Akademie für szenische Künste. Neben Essay- und Dramenbüchern publizierte Karahasan bisher drei Prosabücher. er östliche Divan ist sein erster Roman, 1989 veröffentlicht. Lebt in Göttingen.